Tipy na výlety

Doporučujeme

Lesní bar

Bar uprostřed lesa, pivo se chladí v potoce, sušenky a občas tu voní i svařák. Nikdo tu nehlídá, nikdo neinkasuje. Platí se do pokladničky. To není halucinace vyčerpaného tuláka, ale realita v Rychlebských horách. Právě tady, pár set metrů pod horou Smrk, co by kamenem dohodil od Penzionu POD SMRKEM, se skrývá originální Lesní bar. Zajděte si, obslužte se, je to rarita, která nemá obdoby. Srdečně doporučujeme!

Ski areál Miroslav

Areál tvoří několik sjezdových tratí střední obtížnosti vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Součástí areálu je snowboardový park s railovými překážkami. Sjezdovka “B” o délce 600 m je kvalitně osvětlena a v provozu denně od 9:00 do 21:00 hodin. Všechny sjezdovky jsou pravidelně upravovány rolbou a uměle zasněžovány. Lyžaři mohou využít v plné míře lyžařskou školu a školičku, půjčovnu lyží, ski servis, úschovnu lyží a batohů, restauraci, penzion, bufet a občerstvení. Provoz střediska je v zimní období denně od 9:00 do 21:00 hodin. K přepravě z nezpoplatněného parkoviště, které je vzdáleno cca 500 m od lanovky a vleků, lze využít služeb skibusu zcela “ZDARMA“.

POZOR! Ze ski areálu pro vás na penzion rádi dorazí skibusem. Stačí kontaktovat naši obsluhu.

Lázeňský vrch

Ski areál Lázeňský vrch se nachází nad obcí Lipová - lázně. V letním období nabízí Lázeňský vrch občerstvení na louce, tréninkové golfové hřiště a půjčovnu koloběžek s tipy na výlet.
Kromě denního využití sjezdovek pro pokročilé i začátečníky a snowboardových atrakcí nabízí skiareál také večerní lyžování na osvětlené sjezdovce do 20:00. Sjezdovky jsou uměle zasněžovány a pravidelně strojově upravovány.

Penzion U Rybníčku

Penzion nabízí ubytování v různě velkých pokojích a studiích – od dvoulůžkových pokojů až po větší studia pro 4-5 osob. V penzionu se ubytují páry, rodiny s dětmi i organizované skupiny.

Zdroj: http://www.penzionurybnicku.czSport a relaxace

Pěší trasy

Kam auto nedojede a kolo cestu nezvládá, tam je noha pěšce potřebná! V Jeseníkách to platí dvojnásob! Pěší túry všech náročností a délky, od přechodu Jeseníků po Jesenické magistrále, přes jednodenní výšlapy na nejvyšší vrcholy, až po krátké pohodové vycházky v sandálech.Zdroj: http://www.navstivtejeseniky.cz/trasy-a-programy/pesi-trasy

Naučné stezky

Miliony let přírodního vývoje, utváření nejčistšího klimatu a tisícileté historie lidského osídlení. Vše v jednom zážitku - to jsou naučné stezky Jeseníků. Naše naučné stezky jsou určeny všem věkovým skupinám a v jejich dostupném okolí najdete dostatek příležitostí k ubytování či občerstvení.Zdroj: http://www.navstivtejeseniky.cz/trasy-a-programy/naucne-stezky

Cyklotrasy

Nechce se vám chodit pěšky, a přesto chcete poznat všechna krásná zákoutí Jeseníků? Nejlepší možností je poté poznávat Jeseníky ze sedla kola. Nejvyšší moravské hory nabízejí nepřeberné množství značených cyklistických tras. I bikeři si v Jeseníkách přijdou na své, a to při sjíždění nově vytvořených Lipovských stezek či vzdálenějších Rychlebských stezek v blízkosti Černé Vody. Mezi nejzajímavější cyklotrasy patří tematická Čarodějnická cyklotrasa, která sleduje stopy čarodějnic na Severní Moravě.Zdroj: http://www.navstivtejeseniky.cz/trasy-a-programy/cyklotrasy

Lyžařské běžecké trasy

Milovníci bílé stopy mají v Jeseníkách k dispozici 380 kilometrů udržovaných stop. Jednotlivé trasy jsou rozděleny do 13 oblastí od Skřítku přes Červenohorské sedlo až po Paprsek a Dolní Moravu. Každá oblast nabízí oblíbené známé trasy, ale i novinky.Zdroj: http://www.navstivtejeseniky.cz/trasy-a-programy/lyzarske-bezecke-trasy

Lyžařská střediska

Lyžařská střediska jsou soustředěna v horských údolích. Vysokohorský charakter mají sjezdovky na Ovčárně a na Červenohorském sedle. Díky zasněžování jsou však dnes atraktivní sjezdovky v řadě dalších míst Jeseníků. Mapu lyžařských areálů nabízející mimo kvalitně upravených sjezdovek různé náročnosti také mnohé další služby naleznete zde
Lyžařská střediska jsou lyžařům a vyznavačům zimních sportů dostupné nejen vlakem, autobusem či automobilem, ale rovněž pravidelnými skibusy. Skibusy jsou autobusy s přídavným zařízením pro převoz lyžařské výstroje.

Novinka:

Skibus z Ostravy přímo do ski areálu Kouty. Více informací naleznete zde Skibus z Brna a zpět do ski arálu Dolní Morava. Více informací naleznete zde
Zdroj: http://www.navstivtejeseniky.cz/zimni-sporty/lyzarska-strediska

Adrenalinové sporty

Milovníkům silných zážitků jako např. létání, bob, sportovní střelba nebo jízda na koni, kterou někteří z nás také již řadíme mezi adrenalinové zážitky, poskytují Jeseníky atraktivní přírodní lokality i vybudované areály pro jejich pěstování. Více zde

Koupání a vodní sporty

Léto nabízí nepřeberné množství jak využít volný čas u vody. Pokud pro Vás nebude dostačující náš bazén, můžete si z volit jednu z možností koupání – více zde. Na své si přijdou všechny věkové kategorie.

Vozíčkářské okruhy

Vozíčkářské okruhy najdete ve Velkých Losinách. Oba okruhy mají začátek i konec v areálu lázní Velké Losiny.Zdroj: http://www.navstivtejeseniky.cz/trasy-a-programy/vozickarske-okruhy

Lázně

Každý člověk touží po odpočinku od každodenního shonu a získání nových sil. Příjemnou relaxaci spojenou s nevšedním kulturním programem najdete v lázních, kterých je v Jeseníkách celá řada. Čekají tu na vás horké či studené léčivé prameny, koupele i promenádní koncerty. Všechny léčebné ústavy navíc nabízející celou škálu rehabilitačních a rekondičních programů a dobu pobytu můžete přizpůsobit zcela svým možnostem.Více naleznete v níže uvedených odkazech:

Balneopark v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku a Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník
Horské lázně Karlova Studánka
Lázně Bludov
Lázně Horní Lipová
Lázně Velké Losiny a Vnitřní termální bazén Velké Losiny
Sanatorium EDEL
Termály Velké Losiny

Další zajímavé turistické cíle

Elektrárny

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky. Od roku 2010 je horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně přístupná 6 - sedačkovou lanovkou z blízkého lyžařského areálu Kouty. Lanovka vás vyveze 4,5 km pod horní nádrž. K ní se potom dostanete pěšky, na kole nebo využitím minibusu. Nově je přístupná 2,5 km trasa lesem po červené, která vede až na korunu horní nádrže. Více informací najdete na www.kouty.cz

Jeskyně

Jeskyně na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence. Celková délka jeskynního systému je asi 1700 metrů, délka turistické trasy činí 390 m s dobou prohlídky 45 minut. Průměrná teplota v jeskyních je 7,7°C, vlhkost ovzduší 99 %.

Jeskyně na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku se řadí k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let). 220 metrů dlouhá prohlídková trasa je bezbariérová.

Poštovní štola

Poštovní štola se nachází zhruba 6 km jižně od města Zlatých Hor, nedaleko podzemních prostorů Speleoterapie. V různých úrovních důlního díla jsou dobře zachovalé části ručně sekaných chodeb a komínů z nejstarších období, jakožto i původní vodotěžní zařízení ze dřeva. Nejpozoruhodnějším prvkem v podzemí je však modrá "alofánová" výzdoba.Zdroj: http://www.navstivtejeseniky.cz/cil/postovni-stola

Vodopády

Nýznerovské vodopády

Vodopády Stříbrného potoka, též Nýznerovské vodopády leží na území obce Horní Skorošice na 12 hektarech. Jde o kaňonovitou soutěsku se skalními prahy vytvářejícími několik vodopádů a kaskád. Vodopády se nacházejí 2 km jihozápadně od Nýznerova a 5 km západně od Žulové.

Vodopády Bílé Opavy

JRomantický kaňon horské bystřiny s řadou kaskád vzdálený zhruba 2 km od Karlovy Studánky, lokalitou prochází značená turistická trasa. Chráněné území je součástí národní přírodní rezervace Praděd, předmětem ochrany jsou zejména původní smrkové porosty.

Vysoký vodopád

Ojedinělý přírodní výtvor - Přírodní rezervace Vysoký vodopád se nacházející se v CHKO Jeseníky v nadmořské výšce 1007 m na Studeném potoce.Zdroj: http://www.navstivtejeseniky.cz/cil/vysoky-vodopad

Rozhledny a vyhlídky

S rozvojem turistiky a činností vlastivědných spolků je již od 19. století spojeno budování rozhleden a vyhlídkových staveb.

Také v dnešní době můžete na některých místech vystupovat až nad vrcholky hor a v úžasu ustrnout nad okolní krajinou, např. z Rozhledy z radniční věže v Šumperku, Biskupské kupy, Háje, Rozhledny Borůvková hora nebo Rozhledny na Pradědu nebo ve Zlatém Chlumu.

Pokud spojíte rozhledy s turistikou, doporučujeme Čertovy kameny, Čertovy kazatelny, Městské skály, Smolný vrch nebo Ztracené kameny.

Hrady, zámky, muzea, galerie

Hrad a zřícenina Kolštejn

Renesanční zámek se zbytky hradu, kterému ještě nedávno hrozilo zřícení, ožívá v horské vsi Branná. Prohlídka trvá něco málo přes 30 minut, po dohodě s kastelánem může být i večerní za svitu loučí, a to i mimo sezónu.

Zámek Mornstein – Zierotin Bludov

Zámek v Bludově jako jeden ze dvou na Moravě obývají jeho původní majitelé. Do komnat se zase vrátil život a rodina Mornstein - Zierotin postupně vrací zámku jeho ztracený lesk. Prohlídky se neprovádějí, koná se tady však řada zajímavých kulturních akcí. Za zhlédnutí stojí okolní nedávno zrekonstruovaný park, nabízející příjemnou procházku mezi vzácnými dřevinami.

Zámek Skalička

Pozdně barokní zámeček prochází postupnou obnovou a hostí řadu kulturních a společenských akcí. Postavený je na svahu, vypínajícím se nad železniční stanicí Zábřeh na Moravě, s krásným severovýchodním výhledem na jesenické hory. Jeho majitelé používají k soukromému využití vlastníků a část - sál, kavárna a park - zpřístupnili veřejnosti.

Hrad Rabštejn

Hrad Rabštejn vyrostl na stejnojmenných skalách v lesích nedaleko Oskavy na přelomu 13. a 14. století a byl ve své době nejvýše položenou takovou stavbou na Moravě. Do dnešního dne se zachovaly jen malé zbytky zdiva a příkopu, které však postupně zarostly zelení a není lehké je rozpoznat. Trosky hradu jsou dostupné jen po žebřících, nahoře zato čeká překrásný rozhled do okolí.

Hrad Sovinec

Největší hradní areál v Jeseníkách snoubí dějiny se současností a je kulturním centrem regionu. Návštěvníci se mohou projít po pěti nádvořích a nejstarším Horním hradu s vyhlídkovou věží. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.

Hrad Žulová

Opravdovou raritou Jeseníků jsou zbytky středověkého hradu spojené s lodí kostela z počátku 19. století.

Nový hrad

Zbytky kdysi mohutného hradního areálu se schovávají na zalesněném kopci nedaleko Hanušovic. Návštěva bývalého hradního komplexu, ke kterému se vztahuje stará pověst, vás zavede zpět do doby, kdy hrad žil svým drsným životem.

Pavlínin dvůr v Šumperku

Hospodářský statek, který časem získal honosnou podobu, je sídlem Vlastivědného muzea v Šumperku. To představuje návštěvníkům v 11 sálech stálé expozice historii a přírodu šumperského regionu, v dalších prostorách pak pořádá tematické a umělecké výstavy. V objektu sídlí také Turistické informační centrum. Rozsáhlé čtvercové prostranství uvnitř budov dvora každoročně hostí několik kulturních a společenských akcí.

Vodní tvrz Jeseník

V jesenické Vodní tvrzi sídlí muzejní prostory, které v současné době nabízí stálé expozice historie a archeologie, fauny a flóry Jesenicka a expozice krutých čarodějnických procesů na Jesenicku a ve Slezsku, které se nacházejí ve sklepení tvrze. V muzeu se ve dvou výstavních sálech pravidelně střídají krátkodobé výstavy.

Zámek Bruntál

Zámek Bruntál je příkladem prolínání renesance s barokem, dnes v něm sídlí sbírky okresního muzea. To pečuje o dochované cenné vybavení včetně knihovny, zbrojnice a bohaté sbírky obrazů. V okolí zámku je rozlehlý park a v něm k vidění sochy, zbytky hradeb, bašty i jezírko.

Zámek Jánský Vrch

Načervenalá fasáda zámku Jánský Vrch se skví na skalnatém kopci nad městem Javorník, na strategickém místě se širokým výhledem do okolí. Správcem zámku je od roku 2002 olomoucká pobočka Národního památkového ústavu. Návštěvníci si mohou vybrat ze dvou prohlídkových okruhů. První vede po komnatách se zachovaným vybavením z 19. století, do kaple s cennými plastikami a obrazy, unikátními 200 let starými záclonami nebo jednou z největších sbírek dýmek v Česku. Druhý okruh provádí zájemce po hospodářských prostorách zámku

Zámek Velké Losiny

Zámek Velké Losiny patří mezi přední ukázky bydlení a architektury pozdní renesance nejen v České republice, ale i v Evropě. Vzácně zachované interiéry zámku pamatují inkviziční procesy s údajnými čarodějnicemi v 17. století. Během kterých bylo za údajné čarodějnictví a spojení s ďáblem upáleno na hranici 56 lidí. Tehdejší působení inkvizitora Heinricha Franze Bobliga von Edelstadt popisuje román Jana Kaplického a film Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice.

Zřícenina hradu Brníčko

Každoročně začátkem července ožívají rytíři, šermíři a zbrojnoši ve zřícenině starého hradu, střežícího stejnojmennou obec u Zábřeha. Nejbližší přístup k romantickým troskám je po zhruba půlkilometrové stezce ostrým stoupáním z obce pod hradem.

Zřícenina hradu Edelštejn

Dávno pryč jsou časy, kdy se v mohutných zdech rozlehlého hradního areálu Edelštejna proháněly desítky rytířů a zbrojnošů. Jako řada dalších podobných hradů v Jeseníkách i tento nakonec doplatil na svoji odlehlost, i přesto, že po několik staletí zajišťoval ochranu hranic i místních zlatorudných dolů. I tak stojí za návštěvu. Před cílem je nutné zdolat kopec, na jehož vrcholu najdeme zbytky hradních zdí, opevnění a příkopů. Celý zdejší kraj je oblíbenou oblastí cykloturistů.

Zřícenina hradu Kaltenštejn

Kaltenštejn je jednou z nejzachovalejších středověkých zřícenin v Jeseníkách. Obdivovat můžeme zbytky mohutného hradebního opevnění, dvacetimetrové torzo hlásné věže i sklepení hradebního paláce. Trosky ale do značné míry překryly letité nánosy i okolní hustý les.

Zřícenina hradu Koberštejn

Návštěva temné zříceniny Koberštejna vybízí sice k trošku náročnější vycházce, Zámecká hora pak ale odmění vytrvalce jedním z nejkrásnějších výhledů na okolní jesenickou přírodu a kopce. Podle jesenických pověstí a zkazek ještě počátkem 17. století obývala pusté hradní zdi banda loupežníků a hrdlořezů, která řádila v širokém okolí.

Zřícenina hradu Rychleby

Kdy, kým a proč byl postavený Rychlebský hrad, už se zřejmě nedozvíme, protože doposud se nepodařilo objevit žádné zprávy o tom, co se kdysi dělo za jeho zdmi. Dnes jsou Rychleby jednou z nejromantičtějších hradních zřícenin v Jeseníkách.

Městské muzeum Zlaté Hory

Muzeum ve Zlatých Horách sídlí ve Staré poště. Návštěvníky láká především na expozici těžby zlata a rud, se kterou souvisí i rozsáhlá sbírka minerálů nebo model středověké i novodobé hornické štoly a venkovské jizby rodiny místních dělníků. V jeho mučírně poznají návštěvníci také smutnou historii čarodějnických procesů, které se nevyhnuly ani Zlatohorsku. Další prostory jsou věnovány horské obci Rejvíz a umělecké galerii SNOP.

Muzeum pivovarnictví v Hanušovicích

Nahlédnout pod pokličku tradiční výroby nejoblíbenějšího tuzemského nápoje může každý, kdo navštíví Pivovarské muzeum v Hanušovicích. Ve stejném objektu se nachází také Panská restaurace a tři podkrovní ubytovací apartmá.

Ruční papírna a muzeum papíru

Manufaktura na výrobu papíru ve Velkých Losinách je jedním z nejstarších a nejdéle fungujících podniků svého druhu v Evropě. Návštěva ruční papírenské dílny zahrnuje jednak prohlídku Muzea papíru s ukázkami tradičních výrobků, asijských technologií i všemožných strojků a zařízení a také exkurzi do samotné manufaktury. V letních měsících je nabídka doplněná o druhý prohlídkový okruh, který zájemce zavádí do nitra papírny a jejího technického zázemí. Papírna pořádá pro veřejnost během roku také několik tematických akcí, její výrobky, stejně jako další nejen papírový sortiment, pak celoročně nabízí zdejší prodejna.

Farní muzeum Zábřeh

Farní muzeum ve věži chrámu svatého Bartoloměje vzniklo díky aktivitě mladých zvoníků. Jejich původním záměrem bylo zpřístupnit zvonici veřejnosti, což si vyžádalo vyčištění celého prostoru a konzervaci dřevěných částí zvonové stolice i samotných zvonů. Dnes je možné prohlédnout si točité schodiště, půdu farního kostela a zvonové patro. V těchto prostorách je také k vidění lapidárium, sbírka historických liturgických předmětů, poklad 1200 mincí nalezených při opravě chrámu pod lavicemi i expozice věnovaná osudům kostela a jeho zvonů.

Lovecko - lesnické muzeum v Úsově

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově je jedinečnou trofejní a přírodovědeckou sbírkou, která se dodnes zachovala prakticky ve stejném stavu, jako ji nechal na přelomu 19. a 20. století na svém zámku ve městě Úsov instalovat kníže Jan II. z Lichtenštejna. Muzeum zaujme i nejmenší návštěvníky - v nejstarší hradní části, Vlašimském paláci, je pro dětské návštěvníky zámku připravená hra plná úkolů a hádanek.

Městské muzeum Javorník

Městské muzeum Javorník dnes nabízí procházku nejstaršími i novodobými dějinami Javornicka, o nichž vypráví desítky vystavených originálních předmětů. Návštěvníci si prohlédnou selskou světničku, ševcovskou dílnu i historickou javornickou lékárnu včetně původního vybavení. Pozornost zaslouží také sbírka minerálů z celého světa nebo výstavka obrázků malovaných na skle.

Městské muzeum v Rýmařově

Městské muzeum v Rýmařově vzniklo na samém počátku 20. století. Jeho zakladatelem byl Wilhlem Ludwig, rýmařovský podnikatel a radní. První exponáty věnovali občané i bohatí podporovatelé, díky kterým se do Rýmařova dostaly předměty z Afriky, Ameriky a Orientu. Postupně přibývaly i nakoupené předměty a vznikly expozice historie, těžby kovových rud a místní textilní výroby s unikátním souborem hedvábných brokátů protkávaných zlatem a stříbrem.

Muzeum Auto moto veterán klubu Česká Ves

Vůně oleje a benzínu se line bývalou kuželnou v České Vsi, kde dnes místo rachotících koulí a kuželek najdeme v klidu odpočívající naleštěné motorové dědečky.

Muzeum Mohelnice

Cestu od pazourku po elektromotory projdeme ve městě, které je známou archeologickou lokalitou. Muzeum v Mohelnici, která je díky své poloze v blízkosti řeky Moravy centrem významných archeologických nalezišť, najdeme na Kostelním náměstí.

Vlastivědné muzeum v Šumperku

Výstavní prostory muzea nabízí v 11 sálech seznámení s dějinami a přírodou šumperského regionu. Návštěvníky díky automatickému zvukovému průvodci provází hlas baronky Paulíny Chiary, podle které je budova pojmenovaná. Ve sluchátkách nemluví jen o vystavených exponátech, ale vypráví i o dějinách města, jeho významných obyvatelích a malebném okolí.